Καλωσόρισμα

Το ΕΠΑ.Λ. (Επαγγελματικό Λύκειο) είναι σχολείο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που απευθύνεται σε αποφοίτους Γυμνασίου, Σ.Δ.Ε., ΕΠΑ.Σ., Τ.Ε.Σ., Τ.Ε.Ε., Τ.Ε.Λ., καθώς και σε αποφοίτους άλλου ΕΠΑ.Λ. ή Γενικού Λυκείου.

Η φοίτηση στο 2ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Καβάλας είναι μία σοβαρή εναλλακτική πρόταση σπουδών, για όσους δεν επελέγησαν για να φοιτήσουν στην ειδικότητα της προτίμησής τους στα Δημόσια ΙΕΚ. Η εγγραφή στο ΕΠΑ.Λ. γίνεται χωρίς διαδικασία επιλογής.

Το 2ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. αποτελεί την αληθινή, χειροπιαστή ευκαιρία για εκπαίδευση και εξειδίκευση για κάθε εργαζόμενο ή άνεργο, που επιθυμεί την απόκτηση προσόντων για την αναβάθμιση του Βιογραφικού του, με τη λήψη Απολυτηρίου και Πτυχίου ταυτόχρονα.

Δεδομένου ότι οι ανάγκες για βιοπορισμό δεν επιτρέπουν πάντα στους ενήλικες εργαζόμενους να φοιτήσουν σε ημερήσια σχολεία, το 2ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. καλύπτει απόλυτα αυτό το κενό, καθώς δίνει ίσες ευκαιρίες πρόσβασης στη γνώση, στην εκπαίδευση και αμβλύνει έτσι όλες τις κοινωνικές ανισότητες.

Ορισμένοι από τους λόγους που οι μαθητές επιλέγουν το 2ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ.:

• Η εργασία την ημέρα, η ηλικία, οι αυξημένες οικογενειακές υποχρεώσεις,
  • Η επιθυμία απόκτησης περισσότερων γνώσεων,
  • Η ολοκλήρωση των σπουδών στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση,
  • Η συνέχιση των σπουδών σε Πανεπιστημιακές Σχολές, καθώς και σε σχολές εκτός τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (π.χ. ΙΕΚ),
  • Η βελτίωση της υπάρχουσας εργασιακής τους κατάστασης (απόκτηση τυπικών αλλά και ουσιαστικών προσόντων),
  • Η διευκόλυνση της πρόσβασης στην αγορά εργασίας, μέσω του θεσμού της Μαθητείας.

Κυριότερα χαρακτηριστικά του 2ου Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. είναι:

• Απογευματινό ωράριο (18.00΄- 22.30΄),
  • Αναβολή στράτευσης,
  • Χορήγηση δελτίου μαθητικού εισιτηρίου (πάσο) για τη δωρεάν μετάβαση στο σχολείο,
  • Χορήγηση οικονομικής αποζημίωσης σε όσους διαμένουν εκτός Καβάλας, και χρησιμοποιούν το αυτοκίνητό τους για τη μετάβαση στο σχολείο,
  • Διατήρηση των πλεονεκτημάτων της ιδιότητας του ανέργου, όσο υπάρχει, κατά τη διάρκεια της φοίτησης,
  • Λήψη Πτυχίου (επιπέδου 4) και απόκτηση επαγγελματικών δικαιωμάτων, χωρίς υποχρεωτική πρακτική άσκηση και εξετάσεις πιστοποίησης,
  • Λήψη Απολυτηρίου ισοτίμου με αυτό του Γενικού Λυκείου,
    Ευκολότερη πρόσβαση, με ειδικές εξετάσεις, στα Πανεπιστήμια,
  • Δυνατότητα συμμετοχής στα Προγράμματα Μαθητείας ΕΠΑ.Λ. (αμειβόμενη εκπαίδευση και λήψη Διπλώματος επιπέδου 5).

Οι κάτοχοι Απολυτηρίου Γενικού ή Επαγγελματικού Λυκείου ή ισότιμου τίτλου, εγγράφονται απ’ ευθείας στη Β΄ τάξη του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ., απαλλάσσονται από τα μαθήματα Γενικής Παιδείας, παρακολουθώντας μόνο τα μαθήματα Ειδικότητας και αποκτούν δικαίωμα πρόσβασης σε Πανεπιστημιακές Σχολές με ειδικές εξετάσεις.

Οι Ειδικότητες που θα λειτουργήσουν στο 2ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Καβάλας είναι:

2epal

Το 2ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Καβάλας στεγάζεται στο ίδιο σχολικό συγκρότημα με το 1ο ΕΠΑ.Λ. Καβάλας, το Ε.Κ. Καβάλας και το Εσπερινό Γυμνάσιο. Η θέση του το καθιστά εύκολα προσβάσιμο από όλες της περιοχές της πόλης και της ευρύτερης επαρχίας.

Η φοίτηση στο 2ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. είναι 3ετής.

Για όποιον έχει ήδη Απολυτήριο Λυκείου η φοίτηση είναι 2ετής

Πληροφορίες στα τηλ. 2510837789 & 2510837653, καθημερινά από 18:00΄ έως 22:00΄.

Ο

Διευθυντής

ΤΟΤΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ

Καλωσόρισμα

Καλώς ορίσατε στον ιστότοπο του 2ου Εσπερινού ΕΠΑΛ KABAΛΑΣ Το εσπερινό ωράριο του σχολείου μας (18:00 - 22:30) προσφέρεται για εσάς που οι επαγγελματικές, προσωπικές ή οικογενειακές σας υποχρεώσεις δεν σας επιτρέπουν να φοιτήσετε σε πρωινό σχολείο. Όλοι αυτοί οι παράγοντες δεν θα πρέπει να αναστείλουν την επιθυμία σας να παρακολουθήσετε το πρόγραμμα φοίτησης και να δημιουργήσετε τις προϋποθέσεις για αλλαγή της επαγγελματικής, οικονομικής και κοινωνικής σας θέσης.

Στον ιστότοπό μας μπορείτε:

• να βρείτε γενικές πληροφορίες για την φοίτηση στο εσπερινό ΕΠΑ.Λ.
  • να βρείτε πληροφορίες για τομείς, ειδικότητες και μαθήματα του εσπερινού ΕΠΑ.Λ.
  • να μάθετε πληροφορίες για το σχολείο μας
  • να διαβάσετε νέα και ανακοινώσεις που αφορούν τους μαθητές/μαθήτριες & την τοπική εκπαιδευτική κοινότητα
  • να διαβάσετε την τρέχουσα ειδησεογραφία για την εκπαίδευση... και όχι μόνο
  • να βρείτε πληροφορίες για τις πανελλαδικές εξετάσεις και την πρόσβαση στη Τριτοβάθμια Εκπαίδευση
  • να βρείτε χρήσιμους συνδέσμους με σχετικές πληροφορίες
  • ...και πολλά άλλα.

Kαλή πλοήγηση!

To Εσπερινό ΕΠΑΛ Καβάλας

Το σχολείο λειτούργησε για πρώτη φορά το σχολικό έτος 1988 -1989  ως  Εσπερινό  TEΛ ΚΑΒΑΛΑΣ. Από το σχολικό έτος 2006-2007 μετατράπηκε σε 2ο Εσπερινό ΕΠΑΛ. ΚΑΒΑΛΑΣ

Διοικητική δομή

Διευθυντής    TOTHΣ ΣΩΤΗΡΗΣ ΠΕ80

Υπ/ντής         ΡΑΦΑΗΛ ΜΟΡΦΑΚΗΣ ΠΕ83

Υπ/ντής         ΚΑΓΙΟΓΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΕ80

Επιδίωξή μας είναι να αναδείξουμε με κάθε τρόπο τις ιδιαίτερες ικανότητες και δεξιότητες του κάθε μαθητή κάνοντάς τον ενεργό συμμέτοχο στην εκπαιδευτική διαδικασία. Στόχος είναι ο απόφοιτος του Σχολείου μας να διαθέτει όχι μόνο γνώση και τεχνική κατάρτιση αλλά και μια πολυσύνθετη προσωπικότητα ώστε να είναι έτοιμος να ανταπεξέλθει στις προκλήσεις της κοινωνίας.

Γενικές πληροφορίες

Στους αποφοίτους του ΕΠΑ.Λ. χορηγείται απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και πτυχίο επιπέδου 3 της περ.γ' της παρ.1 του άρθρου 6 του Ν.2009/1992(ΦΕΚ 18Α). Οι απόφοιτοι έχουν τη δυνατότητα:

• Να λάβουν άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος.
  • Να συνεχίσουν τις σπουδές τους στα τμήματα και τις σχολές των Ανωτέρων και Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων
  • Να εγγράφονται στα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτησης (Ι.Ε.Κ.)