Shoot and Load — Becoming an Educated Digital Citizen

2020-1-DE03-KA229-077296_3

ΤΠΕ - ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ – SOCIAL MEDIA ΚΑΙ ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΕΓΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ – ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: “Integrierte Gesamtschule Maifeld in Polch”, Polch

• ΤΟΥΡΚΙΑ: “Tevfik Serdar Anadolu Lisesi”, TRABZON
  • ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: “ENSINUS -- Estabelecimentos de Ensino Particular, S.A”, LISBON
  • ΙΤΑΛΙΑ: “Istituto di Istruzione Superiore "P. Carcano", COMO
  • ΡΟΥΜΑΝΙΑ: “Liceul Teoretic Ion Agarbiceanu”, JIBOU

Τα κοινωνικά μέσα είναι παρόντα στην καθημερινή μας ζωή κάθε δευτερόλεπτο. Εφόσον είμαστε συνδεδεμένοι μέσω τεχνολογικών συσκευών και το Διαδίκτυο είμαστε κοντά ο ένας στον άλλο. Αυτό συνεπάγεται ότι έχουμε πρόσβαση σε κάθε είδους πληροφορία, μπορούμε επικοινωνούμε με όλους τους ανθρώπους, αλλά μπορούμε επίσης να γίνουμε στόχος για εγκλήματα στον κυβερνοχώρο, εκφοβισμό ή άλλα είδη απειλών. Πρέπει να είμαστε ενήμεροι και προσεκτικοί σχετικά με τις αρνητικές πτυχές και επιρροές που μπορεί να είναι το αποτέλεσμα αυτών.

Επειδή ορισμένες από τις προσωπικές μας πληροφορίες είναι προσβάσιμες στον κόσμο, είμαστε υπεύθυνοι για την ασφάλεια τους. Τα κοινωνικά μέσα είναι γεμάτα ψευδείς και άχρηστες πληροφορίες. Ενώ θα διδάξουμε στους μαθητές μας πώς να προετοιμάζουν το ποιοτικό υλικό, κυρίως βίντεο, στοχεύουμε να τους διδάξουμε πώς να αναγνωρίζουν και να κρίνουν τις ψευδείς ειδήσεις. Οι μαθητές θα αποκτήσουν ικανότητα πώς να αξιολογούν αποτελεσματικά όλα τα είδη πληροφοριών που εμφανίζονται στην καθημερινή τους ζωή. Θα αποκτήσουν τεχνικές γνώσεις και δεξιότητες που θα συμβαδίζουν με την τεχνολογική ανάπτυξη που αλλάζει κάθε μέρα.

Ως μέσο η "ταινία μικρού μήκους" είναι ένας πολύ δημοφιλής, εκπαιδευτικός και αποτελεσματικός τρόπος προσέγγισης των ανθρώπων. Επομένως η διδασκαλία και η εκμάθηση με τη βοήθεια ταινιών μικρού μήκους είναι πολύ αποτελεσματική και ελκυστική για τους δασκάλους και τους νέους μαθητές. Μπορούν να διδαχθούν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί μας πώς να τραβούν, να κόβουν, να επεξεργάζονται και να παράγουν βίντεο.

Μετά από αυτό θα κάνουν ταινίες για να παρουσιάσουν τον εγγραμματισμό στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, τον εθισμό, τις ψευδείς ειδήσεις και την ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Όλες οι ταινίες και οτιδήποτε θα παράξουμε θα δημοσιευτούν στον ιστότοπο του έργου, στο Facebook, στο YouTube ... κ.λπ. ώστε να είναι διαθέσιμα σε όποιον ενδιαφέρεται.

Είναι κοινή γνώση ότι η χρήση ποικίλων προσεγγίσεων μπορεί να βελτιώσει τη στάση των μαθητών, τα επίπεδα προσοχής και τη δική τους μάθηση. Η προσέγγιση που σκοπεύουμε να εφαρμόσουμε στο έργο μας βασίζεται στη χρήση νέων εκπαιδευτικών μεθόδων. Ο στόχος είναι να αυξηθεί η προσήλωση τους, παρακινώντας τους μαθητές και εμπνέοντάς τους να συνεχίσουν να μαθαίνουν.

Υλικό Έργου