ACEITE DE OLIVA NUESTRO PATRIMONIO COMÚN

2020-1- ES01-KA229-083062_4

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΡΓΟΥ

Ευρωπαϊκή πολιτιστική κληρονομιά / το ελαιόλαδο ως κοινό πολιτιστικό στοιχείο

ΙΣΠΑΝΙΑ: “Corral de Almaguer”, IES LA BESANA

• ΙΤΑΛΙΑ: “ISTITUTO D'ISTRUZIONE SUPERIORE R. PIRIA",   ROSARNO
  • ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: “Agrupamento de Escolas de Cister”, ALCOBACA

Η υλοποίηση του έργου οφείλεται εν μέρει στην τρέχουσα κατάσταση και, συνεπώς, ο σκοπός μας είναι να αναδείξουμε τη σημασία αξιών όπως η συνεργασία, ο σεβασμός, η ενσυναίσθηση και η εκτίμηση της ευρωπαϊκής πολιτιστικής κληρονομιάς ως θεμελιώδη μέρη του λόγου για την ύπαρξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Και έχοντας κατά νου ότι η μεσογειακή διατροφή, η βάση της οποίας είναι η χρήση του ελαιόλαδου, θεωρείται από την Unesco ως άυλη κληρονομιά της ανθρωπότητας και ότι αυτή η κληρονομιά είναι κοινή σε ορισμένες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όπως η Ιταλία, η Ισπανία, η Ελλάδα, η Γαλλία κ.λπ., θεωρήσαμε σκόπιμο να τονίσουμε τόσο την καλλιέργεια της ελιάς όσο και το ελαιόλαδο ως κοινό πολιτιστικό στοιχείο που μας κάνει να γνωρίζουμε τις ομοιότητες και την εγγύτητα των αξιών και των παραδόσεών μας.

Οι στόχοι του έργου είναι επομένως:

ü  η χρήση της ευρωπαϊκής πολιτιστικής κληρονομιάς ως στοιχείο διδακτικής και ενίσχυσης της κοινωνικοποίησης ώστε να αναπτυχθεί η διεθνοποίηση των σχολείων

ü  η ενθάρρυνση της συνεργασίας και της ομαδικής εργασίας μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών

ü  η ανάπτυξη δεξιοτήτων των μαθητών και των εκπαιδευτικών στη χρήση εργαλείων ΤΠΕ και ηλεκτρονικής μάθησης

ü  η βελτίωση των δεξιοτήτων επικοινωνίας των μαθητών και των εκπαιδευτικών στην αγγλική γλώσσα

ü  η εκτίμησή της σημασίας της γλωσσικής πολυμορφίας και για την προώθηση της εκμάθησης άλλων γλωσσών.

Οι δραστηριότητες θα περιλαμβάνουν εικονικές ανταλλαγές μέσω etwinning με την ανάπτυξη διαδικτυακών εργασιών, φυσικών ανταλλαγών σε καθένα από τα τέσσερα κέντρα και τη διεξαγωγή 4 κοινών εκπαιδευτικών εκδηλώσεων που σχετίζονται με τη μεθοδολογία της ηλεκτρονικής μάθησης, τις πολλαπλές γνώσεις και τη μεσογειακή διατροφή, θέματα που σχετίζονται στενά με την ανάπτυξη του έργου και για τα οποία θα παραχθεί επίσης διδακτικό υλικό για διάφορα μαθήματα.

Το έργο θα αναπτυχθεί με τη συναίνεση και τη συνεργασία των εταίρων του έργου, των εταίρων που έχουν επίσης μια μεγάλη εμπειρία στη συμμετοχή πολλών έργων Erasmus + που θα βοηθήσει σημαντικά το συντονιστή.

Τα αναμενόμενα αποτελέσματα είναι, αφενός, απτά: δημιουργία βίντεο / παρουσίασης σχετικά με την επίδραση του ελαιόλαδου και την καλλιέργεια ελαιόδεντρων στους πολιτισμούς μας (γαστρονομία, χρήσεις, τοπία, καθορισμένες φράσεις, εκδηλώσεις, παραδόσεις κ.λπ.), διεξαγωγή διαφημιστικών εκστρατειών (λογότυπο και σύνθημα) που θα αντιπροσωπεύουν το έργο, προετοιμασία υλικού για προγραμματισμό τάξεων στα αγγλικά, στη βιολογία και στη βιολογία στα αγγλικά και από την άλλη πλευρά, άυλα: βελτίωση ικανοτήτων, βελτίωση γλωσσικών δεξιοτήτων, μεγαλύτερη πολιτιστική ευαισθητοποίηση και διαβίωση πολιτιστικών εμπειριών και κοινωνική αρμονία.

Ο βραχυπρόθεσμος αντίκτυπος στα σχολεία θα είναι η διεθνοποίηση των σχολείων, η βελτίωση των κοινωνικών και γλωσσικών δεξιοτήτων, η διαφάνεια του μυαλού των μαθητών και η απόκτηση κίνητρων των μαθητών στις διαδικασίες διδασκαλίας-μάθησης. Όσον αφορά τις πρακτικές, τα αποτελέσματα θα χρησιμοποιηθούν για την ανάπτυξη των προαναφερθέντων θεμάτων και το υλικό θα προσαρμοστεί για χρήση σε άλλα θέματα. Όσον αφορά το αφορά τη διάδοση των αποτελεσμάτων στις εκπαιδευτικές κοινότητες, το υλικό θα εκτίθεται στα κέντρα και θα αποστέλλονται ενημερωτικά δελτία σε κοντινά κέντρα και τοπικούς ιδρυματικούς φορείς, το έργο θα διατεθεί σε κοντινά εκπαιδευτικά κέντρα και στην Διεύθυνση Εκπαίδευσης. Τα νέα που δημοσιεύονται στα τοπικά και περιφερειακά μέσα θα συμβάλουν επίσης στη διάδοσή του. Όσον αφορά τη διάδοση σε ευρωπαϊκό επίπεδο, θα χρησιμοποιηθεί η πλατφόρμα αποτελεσμάτων έργων Erasmus+. Από την άποψη της διάδοσης στο ευρύ κοινό, τόσο το έργο όσο και οι δραστηριότητες και αποτελέσματα θα είναι προσβάσιμα δωρεάν στους ιστότοπους των εταίρων. Όχι μόνο θα υπάρχουν πολλά μέσα διάδοσης του έργου, αλλά η χρήση του θα είναι βιώσιμη με την πάροδο του χρόνου με την ανάπτυξη νέων έργων συνεργασίας τόσο ουσιαστικά όσο και φυσικά.

Για την αξιολόγηση των αποτελεσμάτων του έργου, ένα σχέδιο αξιολόγησης θα καταρτιστεί σε τρεις φάσεις: στην αρχή και στο τέλος του πρώτου έτους, και στις το τέλος του δεύτερου έτους. Τα οφέλη θα είναι πολυάριθμα, όπως: διεθνοποίηση, βελτίωση του επιπέδου αγγλικών, προώθηση της συνεργασίας, της ανοχής και συμπερίληψη, εκτίμηση της ευρωπαϊκής πολιτιστικής κληρονομιάς, ενδιαφέρον για άλλους πολιτισμούς και γλώσσες, παραγωγή υλικού στην τάξη, προώθηση του υγιεινές συνήθειες, μελλοντικές συνεργασίες κίνητρο για συμμετοχή σε νέα έργα.

Υλικό Έργου